Galvassāpes
Galvassāpes ir viens no biežākajiem traucējumiem, kas ierobežo darbaspējas, par laimi bīstama smadzeņu saslimšana reti ir hronisku un stipru galvassāpju iemesls. Migrēnas lēkmes, retāk vai biežāk, dzīves laikā piemeklē 10 – 15 % cilvēku. Migrēna mēdz sākties pusaudžu vecumā vai sekojošajā desmitgadē, bet to konstatē arī 6 – 8 gadu vecumā un vēlākos gados. Parasti lēkmes atkārtojas līdz 8 reizēm gadā. Ja tās ir biežāk, nepieciešama papildus terapija, lai sāpes mazāk traucētu pašam, piederīgiem un arī darba biedriem. Biežas lēkmes ne tikai izmaina dzīvesveidu, bet arī veido priekšstatu par cilvēku, ka uz viņu nevar paļauties, ka pienākums nebūs izpildīts laikā, līdz ar to ierobežojot draugu loku, karjeras izaugsmi, finansu atalgojumu, sekojoši arī pensiju.
Biežākie jautājumi, uz kuriem jāatbild Galvassāpju kabinetā ir:
1.Kā uzveikt smago lēkmi, lai nav jāmeklē mediķa palīdzība
2.Kas varētu būt galvassāpju iemesls (“vai man nav vēzis”)
Galvassāpju iemesli var būt dažādi un vienam pacientam var būt vairāku veidu galvassāpes, kas prasa atšķirīgu izmeklēšanu un ārstēšanu. Skaidrības ieviešanai vēlams rakstīt galvassāpju dienasgrāmatu, atzīmējot smagās un vieglākās lēkmes, tad vieglāk atrast sakarības ar fiziskām un garīgām pārslodzēm, ikmēneša hormonu svārstībām. Pirms konstatējuma “man nekas nepalīdz” censties atcerēties, kas tad ir vispār mēģināts - kā sauc medikamentu un kādā devā tas nav palīdzējis.
Retu lēkmju pārtraukšanai noderīgas bezrecepšu pretsāpju zāles. Smagu migrēnas lēkmju gadījumā palīdzēs speciālie pretmigrēnas medikamenti, kurus izvēlēties palīdzēs ārsts.
Ja galva sāp bieži, to atvieglošanai nepieciešami stiprāki medikamenti un pieaug izdzerto tablešu skaits. Tabletes iedzeršana tāpat kā kafija kļūst par rīta rituālu. Par to nepadomā vecāki, nepietiekoši uzmanīgi uzklausot bērna sūdzības, jo arī mātei un vecmāmiņai sāp galva. Te nonākam pie nākošā problēmas.
Ja pretsāpju līdzekļus regulāri lieto vismaz trīs reizes nedēļā, šīs zāles pašas izsauc medikamentu atkarīgas galvassāpes. Tā kā zāles aptiekā var iegādāties bez ārsta receptes, katrs pats izmēģina dažādus līdzekļus, visbiežāk izvēloties kombinētas tabletes, kas satur paracetamolu, kofeīnu vai kodeīnu. Pierašanu izraisa arī nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, daļa nervu zāļu, ergotamīni arī jaunie migrēnas medikamenti, kuru nekontrolētu lietošanu, par laimi, ierobežo nopietnā cena.
Ar prieku jāatzīst, ka pie mums medikamentu izraisītas galvassāpes konstatē procentuāli retāk kā par tam runā speciālisti starptautiskos kongresos. Mūsu saspringtajā laikmetā, tuvinoties Eiropas standartiem, noderīgi zināt arī viņu kļūdas, lai, nekontrolēti lietojot izrakstītās zāles kopā ar bezrecepšu medikamentiem, izvairītos no detoksikācijas kursu nepieciešamības sāpju klīnikās.
Bērnu galvassāpes ir atšķirīgas, šo problēmu nevar atrisināt ar pieaugušo līdzekļiem. Bērns nav mazs pieaugušais. Mazi bērni sāpes neizdomā, bet pusaudžiem vecāki neuzticas. Gadās, ka bērnu atbrīvo no stundām galvassāpju dēļ, bet, pārnācis mājās, viņš iziet pagalmā spēlēt bumbu. Tā var izpausties saspringuma galvassāpes, kuru korekcija ar režīma pārskatīšanu un maigiem medikamentiem uzlabos mācību sekmes. Pietiekams miegs var būt labākās zāles. Galvassāpju pacients veidojas jau tad, kad samiegojies bērniņš steigā tiek rauts no gultas, lai dotos uz bērnudārzu.
Vēlreiz par migrēnu. Diagnozi var noteikt, ja lēkmes atkārtojas un nepieciešamie izmeklējumi neuzrāda strukturālus bojājumus. Ja pēkšņas, stipras galvassāpes ir pirmo reizi mūžā, katrs sapratīs, ka jāmeklē ārsta palīdzība, īpaši, ja pavadoša vemšana vai apziņas traucējumi. Smadzeņu pārbaudes jāplāno arī tad, ja izmainās sāpju raksturs vai tās kļūst biežākas.
Bet katrs cilvēks ir īpašs un pareizo risinājumu var gūt sarunā, analizējot konkrēto gadījumu.
Atsauksmes
"Jaunībā skolas laikā bastojām stundas un gājām uz kino. Pēc seansa man sākās neciešamas galvassāpes, ko uzskatīju par sodu stundu kavēšanai. Vēlāk noskaidroju, ka tā ir migrēna. Tagad pēc kino (lai arī darba laikā uz kino neeju) man sākas stipri galvas reiboņi, bet nesāp, tomēr palīdz dr Freimanes ieteiktās migrēnas zāles - tā esot vestibulāra migrēna. Uz diskotēkām un kino iet izvairos."